Magyarország
Sasvári János József
- Település: Szügy
- Megye: Nógrád
- Ország: Magyarország
- Díjazási év: 2020
- Műfajcsoport: Tárgyalkotók
- Műfaj: bútorfestő, fafaragó
- Születési év: 1947
Leírás
Balassagyarmaton született, de tősgyökeres Szügyinek tartja magát. Itt áll a szülői ház, itt alakította ki műhelyét, és palóc festett-faragott bútoraiból egy kiállító termet is berendezett.
Gyermekkora meghatározó, kitörölhetetlen emlékképeiben a mai napig benne él, az apai nagyszülők (Csitár község) parasztháza, annak berendezése, és a paraszt nagyszülők életmódja. Az anyai nagyapjának bognár műhelyében (Nógrádmarcal), még gyerekként szívta magába a faforgács illatát. Ezek a gyermekkori élmények meghatározták életútját, hisz annak ellenére, hogy gépésztechnikusként végzett, harminc éves korában szakított eredeti szakmájával, és a tárgyi népművészetnek, ezen belül is a népi bútorkészítésnek szentelte életét. Az asztalos mesterséget idős mesterektől sajátította el, majd asztalos mestervizsgát tett, így bútorait saját kezűleg készíti. Munkáit, alkotásait a Palóc Múzeum, és saját gyűjteménye inspirálja. Új alkotásai készítésénél szigorúan betartja a Palóc népi bútor autentikus stílusjegyeit, de tovább gondolva és a mai kor igényeit is figyelembe véve örökíti át az utókornak.
1987 óta zsűrizteti munkáit a Népi Iparművészeti Tanács Bíráló Bizottságával. 10 év kitartó munkája eredményeként 1987-ben „Népi Iparművész”-nek ismerték el.
A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének alapító tagja, 2002-től 2016-ig alelnöke.
2011-től 2018-ig a Palóc Út Kulturális Klaszter Egyesület kézműves munkacsoportjának vezetője, elnökségi tagja.
Bútorai számtalan magyar családnál megtalálhatók, de Németországban, Franciaországban, Ausztriában, Olaszországban, Egyesült Államokban, Szlovákiában is.
1989-ben Szügyben szentelték, és állították fel a 13 kopjafából, és egy haranglábból készült 1848-as emlékművét. A falu katolikus templomának 2010-ben elkészítette Jézus szenvedésének 14 állomását ábrázoló stáció sorozatát. Ő készítette Kozárd község Palóc galériájának berendezését, templomának oltárát. A Palóc Út Kulturális Klaszter Egyesület irodáját is az ő faragott, festett bútoraival rendezték be. A szlovákiai Fülek idegenforgalmi irodájának berendezése is az ő nevéhez köthető. A PUKE megrendelésére festett szekrényei, komódjai, faragott lócái Nógrád, és Heves megyében 15 településen hirdetik, hogy él még a palóc bútor.
Bútorai – festett és faragott lócák, székek, ládák, ágyak, tékák, tálalók, asztalok szekrények, komódok – országos népművészeti pályázatokon és kiállításokon rendszeresen szerepelnek.
2017-ben a balassagyarmati Palóc Múzeum dísztermében Életmű kiállítása volt. 2018-ban meghívást kapott a Műcsarnokban megrendezett KÉZ-MŰ-REMEK Nemzeti Szalon kiállításra, ahol faragott és festett bútoraival, mint faműves a Palócföldet képviselte.
A Népművészet Mestere kitüntetést 2020-ban kapta meg.
További díjai, elismerései:
Források
http://palocmuzeum.hu/2018/03/10/delelo-sasvari-janos-butorfarago-butorfesto-nepi-iparmuvesz-kiallitasa/
https://nepmuveszet.nemzeti-szalon.hu/kiallitas/kiallito.php?mid=zgJcvloTyoW0YHpEkWOyUm&cat=author