Összetett keresés
Holecz Istvánné
Kanyó Margit
Leírás
– Olyan családban nőttem fel, ahol szerették és ápolták a népi kultúrát. A téli estéken összejöttek az asszonyok, tollfosztásra, egyéb munkára, s közben dalra fakadtak. Én is beálltam közéjük – idézte fel gyermekkorát Margit néni. Azt is elmondta, hogy amikor néprajzkutatók jártak Rimócon, mindig felkeresték a családjukat. Gyermekként sem jött zavarba, felállt a lócára, táncolt, énekelt nekik. Holecz Istvánné legalább olyan jó szervező is, mint amilyen szépen énekli a dalokat.
– Annak idején a termelőszövetkezetben dohányfűzés, csomagolás közben gyakran énekeltünk. Olyan szépen szólt a dalunk, hogy arra gondoltam, ezt mindenkinek hallani kell. Megalakítottuk az asszonykórust. Első fellépésünk 1970-ben volt, nagy sikert arattunk – emlékezett vissza. Szerepeltek a Röpülj páva! tévéműsorban, ahol Margit néni szólóénekesként bejutott a döntőbe, s különdíjat kapott.
Később elhatározta, hogy táncosokkal is kibővíti a népdalkört. Felkereste a háború előtt működő Gyöngyösbokréta együttes tagjait, akik közül többen csatlakoztak hozzájuk, így a nevüket is Gyöngyösbokréta Hagyományőrző Egyesületre változtatták, amelyben minden korosztály képviseltette magát. Holecz Istvánné 40 éven át vezette a csoportot, közben pedig egyre többször állt közönség elé szólóénekesként.
Nemcsak tolmácsolta, de gyűjtötte is a helyi dalokat. – Mindig boldogság tölt el, amikor énekelek, s a közönség jól érzi magát. Édesanyám halála előtt a betegágyánál azt mondta: „Édes lányom, ne gyászolj sokáig, énekelj, mert az a te világod. Fent az égben is büszke akarok lenni rád.” Szavai erőt és hitet adtak - mesélte.
Holecz Istvánnét a Palócföldi Népi Iparművészeti Egyesület beválasztotta a soraiba. Hrúz Dénessel és Szvorák Katalinnal közösen Palóc Karácsony címmel jelent meg nagylemezük. A Népművészet Mestere-cím mellett átvehette az Arany Páva nívódíjat is. A megyei Önkormányzat 2004-ben Nógrád Megyéért díjban részesítette. A sok elismerés között szerepel a Vass Lajos Nívódíj és a Szeder Fábián-díj is.
Szívesen segítette a fiatalokat. A faluban kirándulók is gyakran ellátogattak hozzá és meghallgatták dalait. – Minden túlzás nélkül mondhatom, boldog ember vagyok, mert azt teszem, amit szeretek. Rimócon születtem 1945-ben, katolikus, földműves, szorgos, dolgos családba. A férjemmel hatéves korunk óta ismerjük egymást. Annak idején az iskolában sokat szerepeltünk együtt, neki is szép hangja van. Az életünket 1964-ben kötöttük össze, s azóta élünk boldog házasságban. Büszke rám, s azt mondogatja: „Margit, csodálatos a hangod, menj és énekelj!”- mesélte.
A zene szeretete öröklődött a családban. Fia, Attila zenekarban játszik, unokája, Bocsó Péter pedig Fülöp Ferenc-díjas néptáncos.
(Forrás: https://www.nool.hu/helyi-kozelet/2020/10/az-enekles-mar-letszuksegelet-a-dalok-rimoci-mesterenek)
A Népművészet Mestere díjat énekes és táncos tudásáért 1999-ben kapta meg.Kiemelkedő szakmai tevékenységéért 2018-ben Szeder Fábián-díjat adományoztak számára a palóc világtalálkozón.
Nyolcvan éves korában, türelemmel viselt, hosszantartó súlyos betegség után 2025. május 16-án húnyt el.
Források
Kézirattár: AKT 1460.
Filmtár:
Ft. 1164. Rimóc (Nógrád m.) Gyűjtők: Braun Miklós, Nagy Judit, Pálfy Gyula, Pesovár Ernő, Sztanó Pál. Gyűjtés ideje: 1984. III. 29. Hangzóanyag: Mgt. 4841–43. Táncfotótár: Tf. 43 439–40, 43 442–50, 43 463–575 (Holecz Istvánné), 43 451–62, 43 469–74 (Vincze Ferenc), 43 481–86.
Ft. 1164. 1. Sarkantyús és csárdás (lassú). Táncolták: Holecz Istvánné Kanyó Margit és Jusztin Balázs.
Ft. 1164. 2b. Lassú és friss csárdás. Táncolták: Holecz Istvánné Kanyó Margit és Jusztin Balázs.
Ft. 1164. 5a. Lassú csárdás. Táncolták: Holecz Istvánné Kanyó Margit és Vincze Ferenc.
Ft. 1164. 5b. Friss csárdás Táncolták: Holecz Istvánné Kanyó Margit és Vincze Ferenc (sz. 1907). Táncírástár: Tit. 1203. Megjelenés: Pesovár Ernő: A magyar páros táncok. 14. sz. tánc. 152–156. 1997. Budapest
Ft. 1164. 6. Lassú és friss csárdás. Táncolták: Holecz Istvánné Kanyó Margit és Vincze Ferenc.
Ft. 1164. 9. Fenyegetős játék és csárdás. Táncolták: többen, köztük Holecz Istvánné Kanyó Margit és Vincze Ferenc.
Ft. 1164. 10. Karikázó. Táncolták: 6 nő, köztük Holecz Istvánné Kanyó Margit.
Ft. 1164. 11. Falukerülő-kapuzó játék és karikázó. Táncolták: többen, köztük Holecz Istvánné Kanyó Margit és Vincze Ferenc.
https://www.nool.hu/helyi-kozelet/2020/10/az-enekles-mar-letszuksegelet-a-dalok-rimoci-mesterenek
https://www.youtube.com/watch?v=1pYNo9ydsA8
https://www.atempo.sk/hirek/98-hirek/45486-80-eves-koraban-elhunyt-holecz-istvanne-kanyo-margit-a-paloc-nephagyomanyok-legismertebb-muveloje.html