A kiválasztott menüpont tartalma a menüsor alatt látható.

Település:   
Megye:
Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport:
Műfaj:
Születési év: 1932
Halálozási év: 2020

Leírás

Karácsony Lázár a ma Bákó megyéhez tartozó Gyimesbükkön (románul Ghimeș-Făget) született 1932-ben. Szülőfaluja a történelmi Erdély egyik legkeletibb települése, olyan, eredetileg székely telepesek által benépesített terület, melynek lakossága – a „gyimesi csángók” – többségében ma is magyar ajkú, római katolikus vallású.
A faluban mindenki által csak Pika Lázárként ismert népzenész családjában generációk óta száll apáról fiúra a népzene és a furulyázás szeretete.
Juhász Zoltán, Gyimes-völgyének jeles népzenegyűjtője írja, hogy a gyimesiek zenei életében – egész életükben általában – a furulyának nagy szerepe volt. „Így, a munka, az élet szerves részeként, mintegy öntudatlanul szívták magukba, hangszeres zenei anyanyelvként a furulyaszót a gyimesi kisfiúk még az 50-es, 60-as években is. Nem csoda, hogy sokukból vált jó furulyás – olyan, aki a nótát »kivirágozza«, »kijátssza a nóta hímjét is«, »láb alá játszik«” – idézi a gyűjtő Karácsony Lázár kifejezéseit.
„A gyimesiek egyaránt furulyáznak énekes és szöveg nélküli hangszeres dallamokat, keserveseket, a lakodalom rituális dallamait, a Rákóczi-indulót – gyakorlatilag a vidék minden dallama megszólalhat furulyán. (…) A gyimesi ember életében végtelen sok alkalom van a nótázásra.” – írja Juhász Zoltán.
Karácsony Lázár legénykorában sokat furulyált a hagyományosan szervezett gyimesi táncalkalmakon: fonókban, kalákákban. Még lakodalomba is megfogadták zenésznek furulyájával és egy gardonossal. Az 1990-es évektől számos magyarországi szereplésen is részt vett, zenésze volt megrendezett gyűjtéseknek.
A Gyimesi népzene Gyimesbükk – Hidegség című, Új Pátria sorozatban megjelent albumon Karácsony Lázár furulyajátéka két másik kiváló gyimesi zenésszel, Tímár Viktorral és Tímár Jánossal együtt hallható, akik szintén megkapták a Népművészet Mestere kitüntetést, 2007-ben és 2010-ben.
A Népművészet Mestere kitüntetést 2013-ban kapta meg.

Fotó: Hegyessy Géza

Források

Juhász Zoltán: Gyimesi furulyások és énekesek. In Gyimesi népzene. Bálványospataka – Hidegség. Új Pátra – Az Utolsó Óra program gyűjteményéből, 1997-1998. Budapest: Fonó Records, 1999. FA-104-2 5-13.

Népművészet Mestere – Karácsony Lázár furulyás. 2013. október 30.
http://celebvagyok.hu/nepmuveszet-mestere-karacsony-lazar-furulyas/


Hangfelvételek:

Folklór Adatbázisban:
http://folkloredb.hu/fdb/index.php?page=search_sw

Gyimesi népzene. Gyimesbükk  – Hidegség. Új Pátra – Az Utolsó Óra program gyűjteményéből, 1997-1998. Budapest: Fonó Records, 1999. FA-104-2

Népzenei füzetek. Hangszeres népzenei példatár 8. Gyimesi furulyamuzsika I. (A Nesztor Iván által szerkeszett Gyimesi furulyamuzsika I. című kötet hangzómelléklete.) Budapest: Néptáncosok Szakmai Háza, 1993.

Magyar furulyások Erdélyben és Moldvában. Budapest: Hungaroton, 1993. MK 18221.

Élő magyar népzene. Gyimesbükki csángó zene. (Szerk. Kerényi Róbert). Budapest: E Studio Kft. 1992. EMC 003.


Video felvételek:

Gyimesi keserves – Karácsony Lázár 80 éves.
https://youtu.be/gIVl_I6fVeM

429 Gyimesbükk Slow Hungarian Dance "Fehér" Lassú magyaros
https://youtu.be/hzdaxzGnzLw