Összetett keresés
Gulyás Magdolna
-
Település:
Galgamácsa
- Ország: Magyarország
- Díjazási év: 2020
- Műfajcsoport: Tárgyalkotók
- Műfaj: hímző
- Születési év: 1959
Leírás
Születésétől kezdve Galgamácsán él, mint rokonai és felmenői is évszázadok óta. Már gyerekkorában magába szívta a Galga-völgye élő és sokszínű népművészetét, ötévesen a híres Galgamácsai Népi Együttes tagja lett.
Nagyanyjától leste el és tanulta meg a Galga menti lyukhímzés készítésének titkát. 13 éves korában már lyukhímzéses mintákat írt elő a falubelieknek, vagyis terítőkre rajzolt szabadkézzel, hagyományos motívumok alapján - sablon és egyéb segédeszköz nélkül, saját tervezésű lyukhímzéses összeállításokat. Ez a tevékenysége máig egyedülállónak mondható a Galga mentén, sőt talán Palócföld egész területén, hiszen manapság nemhogy íróasszony, még mintákat nyomódúcokkal előnyomó drukkoló asszony is alig-alig akad azon a vidéken.
Középiskolai tanulmányai alatt hímző- és népi játékokat bemutató szakkört alakított és díjazott műsort állított össze népi játékokból. Házasságkötésére is egy akkor már negyed évszázada elhalt hagyományt élesztett újjá: nem volt kérdés, hogy parasztmenyasszony lesz. A szülőházát, ahol jelenleg is oktat, és a helyi hímzésekkel, viseletekkel és gasztronómiával ismerteti meg az érdeklődőket, eredeti állapotában rekonstruálták és újították föl.
Férjét, Villányi Péter etnográfust elkíséri gyűjtőútjain, így jutott el a felvidéki Csáb községbe, ahol összegyűjtötte a falu fehér hímzéssel készült ingmintáit.
2002-ben megalapította a Galgamácsai Hagyományőrző Egyesületet, melynek azóta is elnöke. Az egyesület megalakulásával egyidőben jött létre a Hímző Szakkör, amely elsősorban Galgamácsa és a Galga mente fehér lyukhímzésével foglalkozik. A Hímző Szakkört szintén Gulyás Magdolna vezeti. A településen részt vesznek minden olyan esemény létrehozásában és kivitelezésében, amely Galgamácsa hagyományaival foglalkozik, a helyi iskolában foglalkozásokat tartanak. Megalakulásuk óta sikerrel vesznek részt országos és megyei népművészeti kiállításokon.
Az utóbbi években összegyűjtötte Galgamácsa teljes hagyományos hímzéskincsét. Néprajzkutató férjével létrehozták a Galgamácsai Helyi Értéktárat, melynek keretében dokumentálták Galgamecse néprajzi értékeit.
Népművészeti tevékenysége homlokterében az öröklött hagyományt féltőn óvó és megőrző munkálkodás mellett az abból építkező új formakincs létrehozása áll.
A Népművészet Mestere kitünteést 2020-ban kapta meg hímző népi ipraművész tevékenységéért.
Népművészet Ifjú Mestere -- 1980.Népi Iparművész -- 1987.
Források
https://netfolk.blog.hu/2015/04/15/elo_nephagyomanyok_a_galga_menten_10_eves_a_galgamacsai_nepmuveszeti_egyesulet_kiallitasa
Kapcsolat és ismertető Gulyás Magdolna munkásságáról:
https://komatalprogram.hu/komatal-webshop/alkoto/816/gulyas-magdolna