A kiválasztott menüpont tartalma a menüsor alatt látható.

Település:   
Megye:
Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport:
Műfaj:
Születési év: 1949

Leírás

Bartos Béla szűcsmester és menye, Bartosné Molnár Enikő Erdélyben, Gyimesközéplokon, Hidegségen (Hargita megye) születtek és élnek. A gyimesi csángó viselet megőrzői, amelyet a legtisztább hagyományoknak megfelelően művelnek. Családon belül Béla végzi a bőrkészítést és összeállítást, menye Enikő pedig hímzi az elkészült darabokat.
Bartos Béla (akit mindenki Jánosnak hív) Csíkszenttamáson tanulta meg a polgári szűcsmesterséget, majd visszatért a hagyományos eljárásokhoz. A szűcsmunkát a teljes, eredeti valójában képviseli. Azokat az ősi eljárásokat és eszközöket alkalmazza, amelyek már csak igen kevés helyen maradtak fenn. A bárány-és juhbőröket például sós-tejsavós csávában készíti ki, az állattartó eurázsiai népek eljárásának megfelelően. Az általa használt szerszámok szintén a legősibb szerszámkészlet részei, melyeket csak a legrégebbi szakirodalomból ismerünk: a "beszorító járom" (húsló-, színelő ráma) és a "kankó" (gamó vagy kákó), egy vas kampó, mely a bőr nyújtását szolgálja.
Jellemző mindkét alkotóra, hogy az archaikusabb, régi mintákat követik. A Néprajzi Múzeumban és a Csíki Székely Múzeumban (Csíkszereda) található újabb gyűjtésű darabok már csaknem kizárólag virágmotívumokból állnak, míg a korai, kis háromszögű geometrikus díszítőelemek már sokkal ritkábban találhatók meg.
Bartos Béla és Bartosné Molnár Enikő tudásának átadása, tanítása és helytörténeti, néprajzi „kincseinek” megosztása felbecsülhetetlen érték. Figyelemre méltó az a tisztelet, józan szeretet, amivel a hozzájuk érkező hallgatókat, bőrműveseket fogadják, s avatják be a szűcsmunka rejtelmeibe. Kiemelkedő jelentőségű a munkásságuk a mai korban, amikor a szűcsmesterség, mint szakma már nem található oktatási keretek között, ugyanakkor az érdeklődés továbbra is jelen van.
A hagyományőrzők számára készített mellesek magas száma (Hidegségi Hagyományőrző Csoport, Hargita Állami Együttes, Kósteleken Szellő Néptánc Együttes, Magyarországon Karcag, Szécsény táncegyüttesei, stb.) a biztosíték arra, hogy az alkotók révén megőrizhető és továbbvihető a gyimesi csángó szűcsművesség.

A Népművészet Mestere díjat 2016-ban kapták meg.


Galéria fotók: Torma László

Bartos Béla munkái

Források

Torma László: Bartos Enikő és Bartos Béla szűcshímző és szűcsmester felterjesztése a Népművészet Mestere címre. Kézirat, 2016.

Torma Cauli László: Szűcsmunka Gyimesben. Susannicon bolygóközi kultúrdokk blog 2011. július 21.
http://susannicon.blogspot.com/2011/07/szucsmunka-gyimesben.html

Bartos Béla szűcs, a Népművészet Mestere
https://infocsoport.hu/blog/cimkek/bartos-bela/

Gyimesi férfi és női hímzett bőr mejjes. Bartos Béla és Bartos Enikő munkája a Nemzeti Szalon kiállításán:
https://nepmuveszet.nemzeti-szalon.hu/kiallitas/artwork.php?mid=0ZrXP0IWfZb0hSllI3LKG5