Összetett keresés
Hutkai László
-
Település:
Debrecen
- Megye: Hajdú-Bihar
- Ország: Magyarország
- Díjazási év: 2021
- Műfajcsoport: Tárgyalkotók
- Műfaj: bőrműves
- Születési év: 1948
Leírás
Négy diplomával rendelkező nyugalmazott tanár, aki ezen túl három népi mesterségben is szerzett szakoktatói oklevelet.
A 80-as évek közepéig a feleségével vidéken tanítottak, ahol pedagógusi és közművelődési feladatok végzése során szükségét látták a helyi értékek, hagyományok életben tartásának. Néprajzi gyűjtéseket végeztek, az idősebbektől elsajátították a játékkészítés tudnivalóit.
1986-tól 17 tanéven át a debreceni Bányai Júlia Általános Iskola tanára, közben 7 évig igazgatóhelyettes, majd 5 évig iskolaigazgató. Aktív tanári pályáját a Kós Károly Művészeti Szakképző Iskolában fejezte be.
Az 1970-es években elkezdett közös gyűjtőmunkát, ismereteik gyarapítását és továbbadását, a tárgyalkotást szabadidejükben végezték. Megtanultak a természetes anyagokkal dolgozni, s lettek sok népi kismesterség legalapvetőbb ismereteinek, fogásainak birtokosai.
Mindezt igyekeztek továbbadni. Ezernél több játszóházi foglalkozást és száznál több tábort vezettek.
1993-tól 25 esztendeig szakoktatója a” Népi játékok-kismesterségek”, majd Népi játszóházvezetői tanfolyam elnevezésű szakmai továbbképzésnek. 2000-2010 között Erdélyben is oktatott a Kallós Zoltán Alapítvány által szervezett ilyen tanfolyamokon.
A 90-es évek elején kezdett el a bőr megmunkálásával komolyabban foglalkozni. A mesterség elméleti ismereteit, gyakorlati fogásait elsősorban könyvekből sajátította el. A régi bőrtárgyak elemzése is sok tanulsággal szolgált. Az országos bőrműves táborokban találkozott a bőrművesség legkiválóbb elméleti és gyakorlati szakembereivel. Torma Lászlótól és Molnár Imrétől nagyon sok hasznos tanácsot és biztatást kapott. Szakmai fejlődése innen már nagyobb léptékben haladt. 2000-ben lett bőrműves népi iparművész.
2005-ben és 2006-ban a Magyar Kézművesség különdíját, 2008-ban Király Zsiga díjat kapott. 2010-ben és 2021-ben az Élő Népművészet országos pályázaton Arany oklevél elismerésben, 2015-ben Gránátalma díjban részesült.
2018-ban a Kéz/Mű/Remek Kiállításon is szerepeltek alkotásai.
2021-ben lett a Népművészet Mestere.
2000 óta résztvevője a Mesterségek Ünnepének.
2016-ban, 2017-ben és 2018-ban a MMA által támogatott határon túli és hazai fiataloknak szervezett táborban bőrművességet oktatott.
2020 szeptemberétől felnőttképzésben vesz részt Békéscsabán, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület által szervezett tanfolyamokon. Itt a népi bőrművesek elméleti és gyakorlati oktatása a feladata.